logo

Proč vycestovat?

Možná to bude znít jako klišé a na stránkách agentury zprostředkující zaměstnání v zahraničí jako podbízení, ale opravdu věříme, že každý lékař by měl alespoň po nějakou dobu pracovat v zahraničí. Jaké jsou tedy podle našeho názoru důvody pro vycestování do Británie?

a) Získáte nové zkušenosti

Díky tomu, že v Británii je ve zdravotnictví mnohem více peněz, najdete v každé malé nemocnici vybaveni, jaké u nás bývá spíše jen v těch fakultních. S tím souvisí i to, že se v některých ohledech používají metody a přístroje, ke kterým se u nás tak snadno nedostanete.

b) „Zdravotnický marketing“
Další věcí, se kterou se v Británii setkáte, je opačný extrém chování vůči pacientům, než jaký znáte u nás. Přiznejme si, že u nás lékaři často nemají čas a sílu pacientům cokoliv vysvětlovat a pacient tedy, i když z lékařského hlediska dostane mnohem lepší péči než v Británii, odchází s pocitem, že jeho problémy lékaře vůbec nezajímaly a „kdo ví, jestli mi vůbec předepsal léky správně.“
V Británii se jedná o opačný extrém – lékaři jsou k pacientům nesmírně laskaví a trpěliví, a to i tehdy, kdy jsou pacienti (řekněme to diplomaticky) nespolupracující a velmi nepříjemní. Nicméně získat náhled na „střední cestu“ je rozhodně užitečná zkušenost.

c) Zjistíte, že české zdravotnictví je kvalitní
Britské zdravotnictví, kde zdravý rozum je svázaný všemi předpisy a klapkami na očích, kde prakticky neexistuje prevence, kde je v nemocnicích více manažerů než lékařů (a možná i než lůžek) a kde je péče o pacienta v čistě medicínském smyslu slova mnohem horší než u nás, vás přesvědčí, že česká lékařská péče není vůbec špatná – a i to se dá počítat mezi důvody, proč vycestovat.

d) Zdokonalíte si angličtinu
Pokud se vzděláváte dále i po složení atestací, případně pokud chcete publikovat výsledky svých výzkumů, samozřejmě potřebujete kvalitní angličtinu. Ta je pochopitelně nutná už v okamžiku, kdy do Británie odcházíte, nicméně rozhodně se v ní během svého pobytu zdokonalíte.

e) Finanční motivace

Finanční ohodnocení je v Británii pochopitelně na velmi odlišné úrovni než u nás. Čerstvý absolvent má plat 22-33.000 liber ročně, druhoatestovaný lékař na pozici Consultanta (kterou je ale těžké získat bez předchozí praxe v Británii) se může dostat na roční plat 100.000 liber. Lékař pracující prostřednictvím agentur jako Locum se může k této částce dopracovat i po 3-4 letech praxe (z toho alespoň půl roku by mělo být v Británii na standardním místě – pro dobro Vaše i dobro nemocnice, viz záložka pozice).

Zpět na hlavní stranu